Промоција збирке поезије "Жеђам" Жељке Аврић

ЈУ Народна библиотека „Веселин Маслеша" Лакташи вас позива на промоцију збирке пјесама „Жеђам" Жељке Аврић, која ће бити одржана у уторак, 9. октобра 2018. године са почетком у 19.00 часова.
У питању је збирка пјесама састављена од четири циклуса „Шапутање", „Мелодије", „Крици" и „Ћутања", смјештeна између пролошке и епилошке пјесме: „Жеђам – Пролог" и „Жеђ – Епилог", у којима су жеље смјештене у тренутак, израз глади и жеђи појединца за одговорима на питања разобличења и овладавања духом, како савремености тако и прошлости.
Мада је жеђ у основи, далеко је шири тематски спектар ове збирке. Протицање времена које се мјери неким унутрашњим часовником, наднесеност над сопственом мишљу, која указује на чест мотив сукоба мрака и његове супротности – свјетлости, одласци и повраци, траг који остављамо и препознавање у предачким траговима само је дио инспирације Жељке Аврић у чијим стиховима родољубље има посебну, притајену боју и не исказује се пренаглашеним говором. Пјевајући о библијском страху, театру сјенки, ничијој дјеци и Пилатовом усуду, пјесникиња, рекло би се, чини само мали предах, да би одмах потом искрама љубави запљуснула читаоца.
Жељка Аврић проналази саговорнике у оним читаоцима, који воле мелодију матерњег језика, нудећи им префињен лирски садржај вјешто уклопљен у различите пјесничке форме.
О збирци пјесама „Жеђам" на промоцији ће, поред ауторке, говорити књижевник Ранко Павловић, а одабране стихове ће читати Раденка Шева, глумица Народног позоришта Републике Српске.

Улаз на промоцију је слободан.

Zedjam

Жељка Аврић (1964, Бања Лука) је професор књижевности, аутор 6 збирки поезије, а бави се и писањем књижевних приказа. Добитник је неколико књижевних награда, а збирке „Жеђам" је ушла у најужи избор за овогодишњу књижевну награду „Милица Стојадиновић Српкиња" коју додјељује Завод за културу Војводине за најбољу пјесничку књигу женског аутора писану на српском језику.